ZÁZRAK JMÉNEM KŮŽE

afba6  KŮŽE

Kůži bereme jako samozřejmost. Většina z nás si je vědoma, že jí vděčíme za ochranu před teplem, chladem, mikroorganismy, sluncem…

Zároveň umožňuje kůže dýchání povrchových tkání těla a díky četným nervovým zakončením nám zprostředkovává hmat nebo vnímání teploty.

Pokožka- epidermis

Na povrchu kůže je pokožka, která se neustále olupuje a opětovně dorůstá. Tato vrstva kůže obsahuje kožní barvivo- melanin.

Škára- dermis

Pod pokožkou se nachází škára. Je tvořena vazivem, elastinem, kolagenem, protkána cévami, nervy a nervovými receptory, mazovými a potními žlázami. Tvoří se zde chlupy, vlasy a nehty.

Podkoží

Nejspodněji je uloženo podkožní vazivo, které tvoří izolační vrstvu našeho těla.

Jak to má fungovat

Kůže tvoří pro tělo hlavní ochrannou bariéru. Stav naší pokožky mnohdy zrcadlí nejen stav kůže, ale i dalších orgánových systémů.

V naší pokožce je důležité správné zastoupení tukové složky(kožní tuk) a správný podíl vody.

Je-li v pokožce dostatek nepoškozených(nezoxidovaných) tuků, tvoří kůže neproniknutelnou ochrannou  bariéru pro cizorodé částice a zároveň udržuje v kůži správný poměr vody.

Tuky brání odparu vody z pokožky a následné suchosti kůže.

Voda v pokožce je potřebná(jako všude v těle) jako transportní medium. Nejen, že je základem krve, ale i mezi každou naší buňkou je voda. Voda umožňuje buňkám přijímat živiny a kyslík a odvádět odpadní látky do jater, ledvin a pryč z těla.

Příčina a mechanismus onemocnění

Ve vodě, obsažené v našem těle, jsou v každém momentě rozpuštěny ziviny i odpadní látky.

Nižší obsah vody v kůži(mnohdy způsoben špatnou tukovou ochranou) způsobuje doslova zakoncentrování rozpuštěných látek(živin i odpadů).

Jako když nabereme špinavou vodu a necháme ji vysychat na slunci. Voda bude ubývat, až zbude kašovitá směs vody, živin a nečistot.

Buňky obklopené nečistotami mohou přejít až do zánětlivé reakce, případně je změna prostředí ideální příležitostí pro mikroorganismy a následné nehojící se infekce- chronické akné, ekzémy

Řešení

Řešením je upravit rovnováhu vody a tuků v pokožce. Tedy zajistit co nejvyšší hydrataci kůže, při které dojde k postupnému rozředění nahromaděných nečistot a odplavení pryč z těla. V dalším kroku pak obnovit tukovou ochrannou vrstvu.